Veeavarii kortermajas: kes maksab kahjud kinni?

02. jaanuar 2014
Ühel saatuslikul nädalavahetusel, kui kedagi kodus ei olnud, lõhkes ühel mu neljandal korrusel elava tuttava korteris veetoru. Nädalavahetusel ei olnud ka alumistes korterites kedagi kodus ning veekahju suutis läbida kõik kolm alumist korterit, kirjutab advokaadibüroo VARUL jurist Kärt Pormeister.
 Kaks alumistest korteritest oli kindlustatud. Kindlustusandja hüvitas kannatanutele kahju ning esitas korteriomanikule, kelle korterist kahju alguse sai, rahalise nõude, mis ületas aastast Eesti keskmist palka enam kui poolteist korda. Tegemist oli õnnetusjuhtumiga, kuid kahju eest peab keegi vastutama.
Korteriomand kui selline koosneb reaalosast (nö korterikarp) ja mõttelisest kaasaomandi osast. Riigikohtu praktika järgi on kõik elamu ühiseks kasutamiseks vajalikud ühiskommunikatsioonid korteriomanike kaasomandis, isegi kui need läbivad mõne korteriomandi reaalosa, sh kütte- ja veetorustik. Seega on esimene kohtupraktikast loogiliselt nähtuv järeldus järgnev: kui torustik kuulub kõigile korteriomanikele, siis veeavarii puhul vastutavad kõik korteriomanikud tekkinud kahju eest.
Täielikku artiklit loe siit.